برنامه،تم،آموزش،موبایل و...

  • خوش آمدید
خوش آمدید
 

مطالب جالب در مورد ویندوزxp

 

 

مطالب در ادامه مطلب وجود دارد

 در ابتدا لازم است كه یك توضیح مختصری در مورد سیستم عامل (Operating System) داده سپس مباحث مربوط به خود ویندوز XP مطرح شود كه این مباحث در ابتدا شامل یكسری توضیحات مقدماتی می باشد كه رفته رفته با گذشت زمان پیشرفته تر می شوند به طوری كه بعد از گذشت یك مدت زمان خاص فقط بر روی مباحث كاملاً پیشرفته بحث خواهد شد و امید است كه با یاری خداوند به طور مداوم مطالب این بخش تكمیل شود.
در صورتی كه مایل به یادگیری كامل ویندوز XP از پایه تا یك سطح خوب هستید مطالعه مرتب این مطالب را به شما پیشنهاد می كنیم.

سیستم عامل:
سیستم عامل كه معادل فارسی واژه Operating System است را معمولاً به اختصار O.S (كه همان سرواژه های انگلیسی واژه ی ذكر شده است) می نامند یك برنامه ی كامپیوتری سطح پائین (Low Level) است كه با سخت افزارهای كامپیوتردر ارتباط است و در واقع به واسطه ی همین برنامه است كه می توانیم برنامه های كاربردی دیگر (اعم از بازیها و واژه پردازها و برنامه گرافیكی و غیره) را به اجرا در آوریم. به عبارت دیگركامپیوتر به تنهایی قدرت و توانایی برای انجام هیچ كاری را ندارد و این سیستم عامل است كه می تواند با كامپیوتر ارتباط برقرار كند و به شما این امكان را بدهد كه از كامپیوتر خود استفاده كنید با توجه به همین توضیحات اندك اكنون متوجه شده اید كه یك سیستم عامل چه نقش مهمی در زمینه كامپیوتر دارد سیستم عاملها كلاً به دو دسته ی سیستم عاملهای سطر فرمانی (Command Line) و سیستم عاملهایی كه محیط اجرایی آنها در یك محیط گرافیكی است (اصطلاحاً به آنها سیستم عامل GUI(رابط كاربری گرافیكی) كه سرواژه ی كلمه های انگلیس Graphical User Interface است گفته می شود) تقسیم می شوند برای نمونه سیستم عامل MS-DOS كه اولین سیستم عامل ارائه شده توسط شركت مایكروسافت است یك سیستم عامل سطرفرمانی است و سیستم عامل Windows نمونه ی بارز سیستم عاملهای GUI است.
حال این سوال پیش می آید كه آیا فقط شركت مایكروسافت در این زمینه فعالیت دارد؟
خیر؛ علاوه بر مایكروسافت شركتهای دیگری نیز در زمینه ی سیستم عامل فعالیت دارند و حتی به گونه ای با مایكروسافت در حال رقابت هستند. برای مثال می توان سیستم عاملهای لینوكس (Linux) مكینتاش (MacOS) و freeBSD را نام برد كه در این میان سیستم عامل مكینتاش (محصول شركت (Apple است تفاوتی كلی با سیستم عاملهای ذكر شده دارد و آن این است كه این سیستم عامل فقط بر روی سخت افزار اختصاصی Apple كار می كند كه قیمت آن در قیاس با سخت افزار اینتل گرانتر است.
حال كه یكسری توضیحات كلی در مورد سیستم عامل مطرح شد به معرفی ویندوز XP می پردازیم.
ویندوز XP مخفف عبارت Windows eXPerience به معنی تجربه ویندوز است.
طبق گفته ی مایكروسافت برای نصب ویندوز XP ما باید حداقل دارای یك كامپیوتر با سخت افزارهای زیر باشیم:

پردازشگر : 233MHz
حافظه (RAM) : حداقل 64MB (كه البته مایكروسافت داشتن 128MB حافظه را پیشنهاد می كند)
داشتن 1.5GB فضای خالی بر روی یك پارتیشن 2GB : HARD DISK
كارت گرافیك (VAG) و صفحه نمایش : با قدرت نمایش تصویر با وضوح 800×600 یا بالاتر
CD-ROM Drive : با قابلیت خواندن CD با سرعت12X یا بیشتر
صفحه كلید و : Mouse سازگار با محیط ویندوز
البته گفتن این نكته ضروری است كه این مشخصات، حداقل مشخصات لازم برای نصب ویندوز XP است و مسلم است كه با این مشخصات ما نباید انتظار داشتن یك سرعت اجرای خوب را ازآن داشته باشیم.
اما اگر خواهان داشتن یك ویندوز XP با سرعت اجرای خوب هستید سیستم شما حداقل باید مجهزبه یك پردازشگر600MHz به همراه 256MB حافظه باشد.
حال این سوال پیش می آید كه چرا ویندوز XP به سخت افزارهای قویتری نسبت به ویندوزهای دیگر احتیاج دارد؟
همانطور كه می دانید دو مورد از ویژگیهای یك سیستم عامل خوب پایداری و داشتن محیط كار آسان است كه برای كاربران خانگی جذابیت محیط كار را نیز باید جزو این خصوصیات قرار دهیم و در پیروی از همین مسائل شركت مایكروسافت در طراحی و ساخت ویندوز XP یكسری سیاستهای خاص را اعمال كرده است از قبیل بهینه سازی محیط كار گرافیكی (همانطوری كه شاهد هستیم تغییر كامل قابل مشاهده ای با نسخه های قبلی ویندوز داشته است)، اضافه كردن یكسری كنسول ها و پنجره ها برای راحتی كار و همچنین ایجاد یكسری تغییرات برای پایداری بیشتر سیستم عامل (كه این نكته هم در مقایسه با ویندوز 98 كاملاً قابل ملاحظه است)
به همین خاطر ویندوز XP نیازمند سخت افزاری قویتر نسبت به نسخه های قبلی ویندوز است.


نگاهی كلی به ویندوز XP
در نظر اول شاهد محیط كار زیبایی كه یك نوار كار در پایین صفحه و یك نماد سطل بازیافت (Recycle Bin) بر روی Desktop ویندوزقرار دارد هستیم.

دیگر خبری از نمادهای Internet Explorer در روی Desktop نیست در عوض آنها در منوی Start قرار داده شده اند حال اگر بخواهید این نمادها بر روی Desktop قراربگیرند چه كاری باید انجام دهیم؟
باید بر روی محلی از Desktop ، راست كلیك كرده و سپس در منویی كه باز میشود برروی گزینه ی properties كلیك كنیم و درپنجره Display Properties نمایان شده باید به قسمت Desktop رفته وسپس كلید Customize Desktopكلیك كنیدحال در پنجره باز شده نمادهای مذكور را با كلیك كردن انتخاب كنید و سپس با زدن دكمه Ok انتخاب خود را به اعمال كنید.
البته شاید بعضی ها خواهان این باشند كه هیچ نمادی را برروی Desktop نداشته باشند حال باید چه كار كرد برای انجام این كار شما می تواند بر روی محلی از Desktop راست كلیك كنید سپس با رفتن بر روی Arrange Icon By از منوی باز شده گزینه Show Desktop Icon را غیر فعال كرده حال دیگر هیچ نمادی برروی Desktop نمایش داده نمی شود.
در صورتی كه بخواهید علاوه برعدم نمایش نمادهای Desktop نوار كار ویندوز را هم از نظر پنهان كنید باید بر روی نوار كار راست كلیك كرده و سپس به بخش Properties بروید و در پنجره ای كه باز می شود گزینه Auto-hide the taskbar را تیك بزنید حالا شما با زدن كلید Ok شاهد پنهان شدن نوار كار ویندوز هستید. البته هر وقت كه نمایشگر ماوس خود را به پائین صفحه ببرید آن نوار كار ظاهر خواهد شد.


پشتیبانی ویندوز XP از زبان فارسی
یكی از ویژگیهای مهم ویندوز XP پشتیبانی از زبان فارسی است. اگردرهنگام نصب ویندوزXP این قابلیت را نصب نكرده باشید بازهم قادر به اضافه كردن این قابلیت به ویندوز خود هستید. البته برای این كار حتماً باید CD ویندوزXP را داشته باشد.
برای این كار شما باید به Control Panel(كه از داخل منویStart قابل دسترس است) رفته و از آنجا وارد Regional Options شده سپس در پنجره بعدی بر روی گزینه Regional and Language Options كلیك كرده و در پنجره ای كه باز میشود باید وارد قسمت Language شده سپس گزینه Install Files For Complex…را انتخاب كنید حال باید بر روی دكمه Apply كلیك كرده تا انتخاب شما اعما ل شود در این مرحله از شما خواسته میشود تا CD ویندوز XP را در CD-ROM قرار دهید پس از انجام این كار را انجام دادید و بر روی دكمه OK كلیك كردید تا ویندوز شروع به كپی كردن فایلهای لازم كند.
بعد ازاتمام این مرحله شما می توانید وارد قسمت Languageشده و از منوی پایین افتادنی اولی Farsi واز منوی پایین افتادنی دومی Iran را انتخاب كنید حال وارد قسمت Advanced شده و در آن قسمت هم از منوی پایین افتادنی موجود Farsi را انتخاب كنید. اكنون با كلیك بر روی دكمه OK ویندوز شما زبان فارسی را هم پشتیبانی میكند .
با انجام مراحل فوق الذكربا نمای كلی محیط Control Panel ویندوزXP نیز آشنا شده اید كه كاملاً متفاوت با نسخه های قبلی ویندوز است ولی ممكن است كه این محیط در عین زیبایی كمی كار را برای شما سخت كند زیرا شما با آن مدل قدیمی Control Panel آشنایی دارید خوب اصلاً مشكلی نیست شما می توانید در همان صفحه ی اول Control Panelبا كلیك بر رویSwitch To Classic View محیط Control Panel را به شكل ویندوزهای قبلی در آورید.
حال ممكن است همین مشكل را با منوی Start هم داشته باشید برای این كار می توانید برروی منوی Start راست كلیك كرده و سپس بر روی Properties كلیك كنید و سپس در پنجره ای كه باز میشود Classic Start menuرا انتخاب كرده و سپس بر روی Ok كلیك كنید.

نمای ویندوز
خوب حالا که مسائلی در مورد ظاهر محیط کار ویندوز مطرح شد بهتر است که در مورد Wall paper صحبتی به میان بیاوریم.
به طور یقین هر شخصی دوست دارد که عکس مورد نظری را به عنوان Background ویندوز قرار دهد و یا اینکه بعد از مدتی می خواهد عکس پس زمینه ویندوز خود را عوض کند در این صورت می توانید بر روی محلی از Desktop راست کلیک کرده و سپس از منوی باز شده بر روی Properties کلیک کرده تا پنجره Display properties باز شود آنگاه به قسمت Desktop بروید اکنون می توانید هم از عکسهای خود ویندوز استفاده کرده و هم اگر عکس خاصی را می خواهید قرار دهید باید روی Browse کلیک کرده و سپس به آدرس عکس مورد نظر رفته و آن را انتخاب کنید و بر روی Open کلیک کنید در ضمن باید گفت که شما می توانید عکس خود را به سه حالت به عنوان عکس زمینه قرار دهید برای اینکار شما باید حالت مورد علاقه خود را از همان صفحه Desktop از منوی پائین آمدنی Position ؛ انتخاب کنید.
1- در حالت Center عکس شما در مرکز صفحه قرار می گیرد.
2- در حالت Tile عکس شما به صورت کاشی کاری شده بر روی صفحه قرار می گیرد.
3- در حالت Stretch عکس شما کشیده شده و کل صفحه شما را احاطه می کند بعد از انجام این کارها شما با کلیک کردن بر روی Ok می توانید تغییرات خود را اعمال کنید.
اما اگر تنها این تغییر برای شما کافی نباشد و شما خواستار تغییر Icon های ویندوز خود باشید چه باید کرد؟ یکی از ساده ترین کارها برای این کار استفاده از Theme هاست به طور پیش فرض ویندوز XP شامل 2 Themeمی باشد که البته شما می توانید با توجه به سلیقه Theme مورد نظر خود را از Internet، Download کنید و یا اینکه اگر برنامه Plus! را در دسترس داشته باشید با نصب آن می توانید به تعداد Theme های ویندوز بیافزایید. حال که در مورد Theme صحبت شد بهتر است در مورد نحوه عوض کردن، قرار دادن و یا Download کردن Theme های جدید هم مطلبی گفته شود شما برای دیدن Theme های ویندوز باید بر روی محلی از Desktop راست کلیک کرده و از منوی باز شده بر روی Properties کلیک کرده تا پنجره Display Properties باز شود به طور پیش فرض این پنجره در قسمت Theme قرار دارد و شما می توانید از منوی باز شونده Theme مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا اگر که به اینترنت متصل هستید بر روی More Theme online کلیک کنید تا به بخش مربوط به آن در سایت مایکروسافت ارجاع داده شوید البته به غیر از مایکروسافت سایتهای دیگری هم این امکانات را برای Download کردن دراختیار شما قرار می دهند.
به نظر میرسد که حالا شما محیط ویندوز را مطابق سلیقه خودتان درست کرده اید اما باز هم چند نکته ای باقی است:
آیا از وضوح تصویر خود راضی هستید؟ آیا نرخ تازه سازی تصویر(refresh rate) شما مناسب است ؟ آیا اندازه font ها، منوها و Icon ها همانطور است که می خواهید؟
اگر که شما مایل به تغییر در موارد بالا هم هستید باز هم با ما همراه باشید.
شما برای تغییر وضوح تصویر خود باید بر روی محلی از Desktop راست کلیک کرده و سپس در منویی که باز می شود بر روی Properties کلیک کرده تا پنجره Display Properties باز شود در اینجا شما باید وارد قسمتSetting شده و در آنجا با تنظیم Resolution وضوح تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Apply کلیک کرده تا تغییرات شما اعمال شود حال اگر می خواهید مقدار Refresh rate را تغییر دهید باید در همان صفحه بر روی دکمه Advanced کلیک کنید . حال در پنجره باز شده باید به قسمت مربوط به Monitor رفته از منوی باز شدنی موجود Refresh rate مورد نظر خود را انتخاب کنید البته قبل از انجام این کار به شما توصیه می کنیم که گزینه Monitor cannot display Hide modes that this موجود در همان صفحه را انتخاب کنید تا فقط Refresh rate هایی را که مجاز به استفاده هستید را به شما نمایش دهد تا دچار اشکال در تصویر نشوید.
در اینجا به نظر میرسد که یک چیزی جا افتاده و آن این است که اصلاً خود Refresh rate چیست و چه کاری انجام می دهد:
Refresh rate که معادل فارسی آن نرخ تازه سازی است یک عددی است که بر مبنای هرتز (Hz) مطرح می گردد و در هر ثانیه به دفعات عدد انتخابی شما پکسلهای صفحه نمایش را باز سازی می کند تا از لرزش صفحه نمایش جلوگیری کند.
در اینجا می رسیم به مبحث Font ها و منوها و Icon ها و اندازه های آنها البته قبل ازگفتن این مطلب لازم است که یک اشاره کوچکی به نحوه نصب Font ها بکنیم. اگر شما Font هایی دارید و می خواهید که بتوانید از آنها استفاده کنید خیلی راحت می توانید آنها را در داخل پوشه Font موجود در Windows کپی کنید معمولاً پوشه ویندوز هم در همان درایوی قرار دارد که ویندوز خود را نصب کرده اید ولی اگر شما چند تا ویندوز دارید و یا به هر دلیلی از آدرس درایو ویندوز XP خود بی خبر هستید می توانید از Run ( که از طریق منوی Start قبل دسترسی است) تایپ کنید windir%/fonts% و سپس بر روی Ok کلیک کنید حال شما وارد پوشه Fonts مربوط به ویندوز XP شده اید ( اگر شما دستور windir%%را در هر ویندوزی درRun تایپ کنید شما را وارد پوشه همان ویندوزی که در آن هستید می کند.)
حال برگردیم به بحث اصلی:
شما برای تغییر در اندازه و نوع هر Font و Icon باید در پنجره Display Properties وارد قسمت Appearance شوید و سپس در آنجا بر روی Advanced کلیک کنید حال در پنجره باز شده میتوانید از منوی پایین آمدنی Item مواردی را که می خواهید در آن تغییر دهید را انتخاب کنید و سپس تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.
در اینجا هم به نظر میرسد که یک چیزی جا افتاده و آن خود پنجره appearance است.
شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که طرفدار محیط ویندوز های قبل از XP (به اصطلاح classic) هستند باشید اگر اینطور است پس در پنجره appearance از منوی پایین آمدنی Windows and buttons گزینه Windows classic style را انتخاب کنید.
در قسمت color scheme میتوانید رنگبندی کلی ویندوز را تغییر دهید.
شما همچنین میتوانید بر روی کلید effect کلیک کرده و در پنجره ای که باز میشود یکسری تغییرات جزیی بر روی منوها و icon ها اعمال کنید البته گزینه show window content while dragging مربوط به این میشود که در هنگامی که شما پنجره ای را بر روی صفحه حرکت میدهید محتویات آن نمایش داده شود یا نه.
مسلم است که بعضی وقتها ممکن است که فراموش کنیم که کامپیوتر خود را خاموش کنیم. اگر چنین شد چه اتفاقی رخ خواهد داد:
هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد اگر که تنضیمات مربوط به Power option درست باشد.
شما میتوانید در قسمت Screen Saver (واقع شده در پنجره Display Properties ) با کلیک بر روی Power وارد قسمت Power option شوید حال که وارد این قسمت شده اید به توضیح آن می پردازیم:

Power Schemes : در اینجا می توانیم تعیین کنیم که بعد از چه مدت که از کامپیوترمان استفاده نکردیم کامپیوتر وارد حالت standby شود و یا همچنین بعد از چه مدت monitor و hard disk کامپیوترمان خاموش شود

Advanced : در اینجا می توانیم تعیین کنیم هنگامیکه کلید Power روی Case را فشار میدهیم چه عملی انجام شود.

Hibernate : وقتی که شما این ویژگی را فعال میکنید میتوانید در قسمت Power Scheme برایش زمانی تعیین کنید مثلا بعد از 60 دقیقه کامپیوتر وارد hibernate شود حال چه اتفاقی رخ میدهد:
بعد از گذشت 60 دقیقه که با کامپیوتر کاری انجام ندادید تمامی اطلاعات موجود در حافظه (اعم از کارهای Save نشده و تمامی پنجره های باز Windows) بر روی Hard disk کامپیوترتان ذخیره مشود و سپس کامپیوتر خاموش میشود حال هر وقت که کامپیوترتان را روشن کنید تمام کارهای شما باز خواهد گشت (انگار که کامپیوتر خاموش نشده است)
در اینجا این مورد را هم باید ذکر کرد که برای استفاده از Hibernate باید به اندازه مقدار حافظه کامپیوترتان فضای خالی بر روی Hard Disk داشته باشید.

افزایش كارایی ویندوزXP
2 سال پیش وقتی ویندوز xp به بازار عرضه شد، بسیاری از كاربران شیفته زرق و برق و محیط جذاب آن شدند كه انصافا با محیط خشك و بی‌روح 2000 قابل مقایسه نبود. Xp شیك، دوست داشتنی و جالب بود و همین خصوصیت آن باعث شد كه در مدت كوتاهی بسیاری از كاربران تازه كار را جذب كند، اما حرفه‌ای‌ترها كمی عاقل‌تر بودند. آنها منتظر ماندند تا كمی از تولد این سیستم عامل بگذرد و امتحانش را پس بدهد. مایكروسافت وعده‌های فراوانی مبنی بر قابل اعتماد بودن xp نسبت به ویندوزهای قبلی داده بود. اما به مرور زمان، كم‌كم خطاها (Bugs) و حفره‌های امنیتی (Security Holes) آن کشف شد و مایكروسافت را مجبور كرد كه هر از گاهی یك نسخه اصلاحی (Patch) برای از میان بردن این اشكالات ارائه كند. با این كه هنوز هم ممكن است حفره‌ها و باگ‌های ناشناخته‌ای در xp وجود داشته باشد، ولی توصیه می‌كنیم چنانچه دستگاه شما توانایی پذیرش این سیستم عامل را دارد، ویندوز خود را به XP ارتقا دهید. در دنیای رایانه، 2 سال مدت كمی نیست. پس تا دیر نشده اقدام كنید. به هر حال اگر كاربر ویندوز XP هستید، یا چنانچه قصد دارید روزی آن را روی دستگاه خود نصب كنید شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌كنیم. با بكار گیری این نكات می‌توانید كارایی سیستم عامل خود را افزایش دهید. ویندوز خود را روی بهترین كارایی تنظیم كنید. روی آیكون My computer كلیك راست كرده،Properties را برگزینید. به پوشه Advanced رفته و در قسمت Performance روی دكمه Settings كلیك كنید. حال در پنجره ظاهر شده در كنار عبارت Adjust for Best perfprmance علامت بگذارید. همانگونه كه بارها گفته‌ایم، برای خلاص شدن از دست برنامه‌های حاضر در حافظه كه با هر اجرای ویندوز بالا می‌آیند، گزینه Run را از منوی start انتخاب و دستور msconfig را وارد كنید. پس از اجرا به پوشه startup بروید و علامت كنار برنامه‌های غیرضروری را بردارید. می‌توانید سری به فولدر startup در منوی start ، گزینه Allprograms هم بزنید و روی نرم‌افزارهایی كه نمی‌خواهید، راست كلیك كرده، delete كنید. اگر حرفه‌ای‌تر هستید به سراغ فولدرهای Run Run Onc, RunOnceEX, Runservices,و Runservices Once در رجیستری ویندوز بروید و برنامه‌های غیرضروری را از آنها حذف كنید. هارد خود را تمیز كنید. هنگامی كه هارد شما در حال پر شدن است، درایو مجبور است در شیار (track)های داخلی بنویسد. (همانگونه كه می‌دانید هارد به صورت صفحات دایرهای شكل است . روی این صفحات، دوایر متحدالمركزی وجود دارد كه به آنها شیار گفته می‌شود). از آنجاكه شیارهای داخلی كوچك‌ترند، اطلاعات كمتری روی آنها جا می‌گیرد پس برای نوشتن اطلاعات، به تعداد دوربیشتری چرخش هارد نیاز است. برای افزایش كارایی، برنامه‌های غیرضروری را uninstall كنید. از اطلاعاتی كه هم‌اكنون نیاز ندارید، نسخه پشتیبان(backup) تهیه‌كرده و در جای دیگری غیر از هارد رایانه‌تان نگهداری كنید. اجرای Disk Cleanup برای خلوت كردن هارد، خالی از فایده نیست. پس از تمیز كردن هارد، نیاز به یك Defrag دارید كه تكه‌های فایل‌های روی هارد را به هم بچسباند. درایو سخت‌افزارهای خود را به روزآوری كنید. دقت كنید كه همواره آخرین نسخه از درایوها را در اختیار داشته باشید تا كارایی رایانه خود را تا حد امكان بالا ببرید. پرینترهای موازی را غیرفعال كنید. اگر پرینتر شما به پورت موازی (Parallel) متصل باشد، ممكن است وقتی در حال پرینت گرفتن هستید، دیگربرنامه‌های شما به خوبی كار نكند. یا این كه اصلا كار نكند. ویندوز xp (همانند 2000) با پورت موازی بخوبی كنار نمی‌آیند، بكوشید پرینتر را به پورت USB رایانه‌تان وصل كنید. اگر پرینتر شما چنین كابلی ندارد، می‌تواندی از یك كابل USB به موازی استفاده كنید. البته به شرطی كه رایانه شما پورت داشته باشد. چقدر حافظه لازم دارید؟ ممكن است بخشی از هارد خود را به صورت حافظه مجازی (Virtual memory) در آورده و آن را در اختیار برنامه‌ها گذاشته باشید، اما هر چه باشد این حافظه كندتر از RAM خواهد بود. حداقل RAM مورد نیاز برای XP ، 64 مگابایت است. اما در بسیاری از موارد حتی 128 مگابایت هم برای اجرای چند برنامه به طور همزمان جوابگو نخواهد بود. خودتان می‌توانید آزمایش كنید. در هر لحظه تنها یك برنامه را باز كنید. اگر كارایی آن برنامه بیشتر از حالتی بود كه با دیگر برنامه‌ها باز می‌باشد. RAM سیستم شما كافی نیست. برای برنامه‌های استاندارد معمولی 256مگابایت حافظه كافی است. اما اگر با فایل‌های چند رسانه‌ای (MULTIMEDIA) خیلی سر و كار دارید یا با بازی‌های با گرافیك سنگین كار می‌كنید، به سراغ 512 مگابایت یا یك گیگا بایت RAM بروید. ویروس یابی كنید. اگر سیستم شما بسیار كند شده است، ممكن است ویروسی باشد. برنامه آنتی ویروس خود را از طریق سایت آن به روز آوری (update)كرده، سیستم را scan كنید. از ابتدا شروع كنید. برخی كاربران به نصب و unistall نرم‌افزارهای مختلف عادت دارند. اگر شماهم از آن دسته هستید، باید بدانید كه بیشتر اوقات برنامه‌های uninstall بخوبی عمل نمی‌كنند و تعدادی از فایل‌های نرم‌افزارها را روی هارد شما باقی می‌گذارند. به مرور زمان این فایل‌های بی‌خودی و اطلاعات و اطلاعات به دردنخوری كه در رجیستری ویندوز باقی مانده است، سرعت ویندوز را پایین می‌آورد. در این موارد تمیز كردن رجیستری، معمولا مفید است. گاهی نیز نصب مجدد reinstall ویندوز شما را یاری می‌كند. در پایان ذكر این نكته را ضروری می‌دانیم كه متاسفانه در بازار ایران نسخه‌های متعددی از ویندوز xp وجود دارد كه برخی از آنها نسخه آزمایشی یا مدت دار (trial version) بوده و پس از مدتی از كار می‌افتد. در تهیه سی‌دی این سیستم عامل نهایت دقت را به كار ببندید. به هنگام سازی و نصب نسخه‌های اصلاحی (Patch) را فراموش نكنید. سری به سایت http://www.microsoft.com بزنید و همواره ویندوز و دیگر نرم‌افزارهای خود را به روز نگهدارید.

ادامه مطلب مطالب جالب در مورد ویندوزxp 

 

 

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو